اینترنت و امنیت

نکات مهم برای استفاده از وای فای های عمومی.

0

وای فای عمومی

آیا وای فای (wi-fi) های عمومی امن هستند؟ نه. به هیچ وجه. اگر در هتل و یا مکان‌های عمومی (مانند کافی شاپ ها و رستوران‌ها) مجبور شدید از وای فای استفاده کنید، موارد زیر را رعایت کنید.

فقط برای کارهای غیر شخصی استفاده کنید. در زمان استفاده از وای فای اماکن عمومی هرگز و هرگز کارهای بانکی انجام ندهید. حتی ایمیل هم چک نکنید. چون هکرها می توانند به گنجینه اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. این موضوع در مورد سایت‌هایی که از پروتکل امن https استفاده می‌کنند نیز صادق است. در شبکه های عمومی امکان جاسوسی از اطلاعات به شدت رواج دارد. به گفته دیوید لی (David Lee) مدیر تولید شرکت امنیتی نورتون (Norton) حتی هکر ها می‌توانند امنیت موجود در https را نیز دور بزنند.

حواستان به شبکه‌های قلابی باشد. نام وای فای را از کارکنان مکانی که در آنجا هستید بپرسید. مثلا ممکن است شما در هتل المپیک باشید و در لیست شبکه‌های در دسترس نام “اینترنت رایگان المپیک” هم وجود داشته باشد. اما این یک وای فای قلابی است که یک هکر درست کرده است و نام وای فای اصلی هتل “وای فای المپیک” است. ممکن است در استفاده از وای فای قلابی به مشکلی برخورد نکنید اما احتمال اینکه اطلاعات شما توسط یک هکر به سرقت برود زیاد است.

گزینه اشتراک گذاری را خاموش کنید. دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما بتوانید اطلاعات خود را به راحتی با کسانی که در یک مکان هستید به اشتراک بگذارید. در زمان استفاده از وای فای های عمومی حتما این گزینه را خاموش کنید. با اینکار دستگاه شما از دید سایرین مخفی می‌شود و کمتر احتمال دارد هدف حمله قرار بگیرید.

شبکه خودتان را بسازید. یک نرم‌افزار وی پی ان (VPN) نصب کنید تا یک مسیر رمزگذاری شده برای ترافیک اینترنتی شما برقرار کند. با این حال VPN نیز آسیب پذیر است. بنابراین سعی کنید از سایت هایی که https دارند استفاده کنید. همچنین به دنبال VPN هایی باشید که اسکنر ضد تروجان و اپلیکیشن موبایل نیز داشته باشند.

از تلفن همراه استفاده کنید. شما می‌توانید اینترنت گوشی تلفن هوشمند خود را به اشتراک گذاشته و در سایر دستگاه‌ها مانند لپ تاپ از اینترنت آن استفاده کنید. با اینکار لپ تاپ شما دیگر به صورت مستقیم به اینترنت وصل نبوده و امنیت بیشتری دارید. اما اینکار معایبی نیز دارد: اول اینکه عملکرد گوشی تلفن همراه پایین آمده و سرعت اینترنت نیز پایین‌تر خواهد بود. دوم، وب سایت‌هایی که از آنها بازدید می‌کنید می‌فهمند شما چه کسی هستید و از چه دستگاهی استفاده می‌کنید. اما استفاده از VPN باعث می‌شود شما کاملا ناشناس بمانید.

منبعhttps://www.entrepreneur.com/article/283943

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *